آشنایی با انواع آفات دردسرساز درختان پسته

انواع آفات درخت پسته : یکی از مشکلاتی که همواره کشاورزان و باغداران با آن مواجه هستند، وجود آفات دردسر ساز و آسیب‌رسان در مزرعه‌ها و باغ‌هاست. این آفات میزان بازدهی و تولید را کاهش می‌دهد و باعث صدمه رسیدن به میوه درختان و کشت محصول می‌شود. امروزه با روش‌های طبیعی مثل حشرات شکارکننده آفات و روش‌های مصنوعی مثل سم‌پاشی وجود این آفات را کنترل می‌کنند که روش اول برای بازدهی بهتر کارسازتر است. بحث مقاله ما در رابطه انواع آفات درختان پسته است، هدف این است که شما را برای رسیدن به محصول پسته بهتر یاری برسانیم.

خرید و فروش عمده پسته در بازار نیازمندی های پسته نئوفارم

 

انواع آفات درختان پسته

آفات درخت پسته - پسیل پسته

  • پسیل پسته: یکی از شناخته شده ترین آفات پسته، آفت پسیل است. اکثر افرادی که باغ پسته دارند به این آفت را شیره خشک می‌نامند. این نامگذاری به این دلیل است که شیره که از پوره این آفت دفع می‌شود، در برابر هوا خشک می‌شود و به دانه‌هایی مثل شکر تبدیل می‌شوند. این دانه‌ها بر روی و زیر برگ درختان به جای می‌ماند. این آفات در طول زمستان به صورت حشره کامل است و در اردیبهشت تخم‌ریزی می‌کند که نوزادهای آن از شیره خارج شده از میوه تغذیه می‌کنند تا تبدیل به یک حشره بالغ شوند. پسیل پسته سبب ریختن برگ‌ها، میوه‌ سال بعد و مسدود شدن درزها به دلیل ترشح شیره است. سایر خسارات این آفت ریختن برگها‌ و میوه‌های سال پیش رو درخت است.

زنجره پسته - آفات درخت پسته

  • زنجره پسته: نوعی دیگر از انواع آفات درت پسته زنجره پسته است. در بیشتر نواحی که پسته می‌روید، این آفت را شیره تر می‌نامند. این آفت از جایی حشرات میوه‌ها را نیش می‌زنند، شیره بیرون می‌زند و این ترشحات بر روی برگ‌ها می‌ریزد. مایع بیرون زده از میوه‌ها هم باعث می‌شود که برگ‌ها بسوزند و هم به دلیل آلودگی محل مناسبی برای رشد قارچ‌های ساپروفیت می‌شود. درخت‌هایی که به این آفت دچار می‌شوند، دوده یا فوماژین هم می‌گیرند. به همین ترتیب این آفت میوه‌ها را خشک می‌کند و یا ممکن است دیگر هیچ میوه‌ای بر درخت بر جای نگذارد.

 

  • پروانه چوب خوار پسته: یکی دیگر از معروف ترین و مهم ترین آفات درخت پسته در نواحی از کشور که در آن پسته می‌روید، آفت پروانه چوب خوار پسته است. این حشره‌ای است که بر کل درختان پسته زندگی می‌کند. حتی اگر درخت ضعیف یا قوی باشد، این آفت از آن تغذیه می‌کند و فضولات خود را در دم خوشه‌ها بر جای می‌گذارند. این آفت در آغاز سبب ریختن مقداری از دانه‌ها می‌شود، به طوری که خوشه‌هایی که به این آفت الوده می‌شوند نسبت به خوشه‌های سالم کمتر میوه می‌دهند.

 

  • سن سبز پسته: آفت سن سبز پسته به دو گونه به درختان پسته صدمه می‌زند:

 

۱- زمانی که آفت سن از درخت تغذیه می‌کند، رشد مغز پسته پیش از به وجود آمدن پوست آن رشد نمی‌کند و در نتیجه سبب خشکی پسته که بر روی خوشه است می‌شود.

 

۲- زمانی که مغز به طور کامل تشکیل شد و پیش از عمل برداشت پسته، سن از مغز پسته تغذیه می‌کند. این عمل سبب به وجود آمدن یک مدل بیماری که از قارج تشکیل می‌شود، می‌شود. این قارچ‌ها بر روی مغز پسته که از شکاف پوسته بیرون زده سبب ایجاد لکه‌هایی می‌شود و باعث تلخ شدن طعم پسته می‌شوند. ماسوی پسته نامی است که باغداران روی این پسته‌های تلخ گذاشته‌اند.

 

  • سوسک سرشاخه‌خوار: از انواع نشانه‌های این آفت این است که باعث ایجاد سرشاخه‌های کم برگ و خوشه می‌شود. این امر به خشکی کامل شاخه‌ها و خوشه‌ها منتهی می‌شود. زمانی که به سرشاخه‌های خشک به خوبی نگاه کنیم ، می بینیم که در قسمت نوک آن جوانه‌هایی هستند که در آنها سوراخی وجود دارد که نشانه‌ای از وجود آفت در آن است، اگر با چاقو یا قیچی سوراخ ها را باز کنید، سوسک‌های زیر زرد خرمایی رنگ و یا لارو‌های آن را خواهید دید که در درون شاخه‌ها و جوانه‌ها زندگی می‌کنند.

 

بهترین راه مبارزه با این سوسک ها که سوسکو نامیده می‌شوند، این است که زمانیکه در تابستان سرشاخه‌های خشک دیده شد با قیچی آن‌ها را هرس کنید و بیرون از باغ بریزید تا سوسک‌ها نتوانند دیگر وارد بقیه قسمت‌های گیاه و باغ شوند.

 

چگونه با آفات درخت پسته مبارزه کنیم؟

یکی از راه‌های طبیعی جلوگیری از رشد آفات پسته، وجود حشراتی هستند که از این آفات تغذیه می‌کنند. این حشرات می‌توانند بالتوری، کفشدوزک و یا چند مدل از زنبورها باشند. این نوع حشرات بیشتر در باغ‌هایی که کمتر مورد سمپاشی قرار می‌گیرند بیشتر است و میزان جمعیت این مدل آفات را کنترل می‌کنند. راه مصنوعی مقابله با آفت پسیل این است که تله‌های چسبنده و زردرنگ را به کار ببرند تا آفات را به خود چذب کند.

این نوع عمل بیشتر در باغ‌‌های حصارشده و کوچک مقیاس در آنها تراکم درختان کمتر است انجام پذیر است. اگر در محلی باشد که در معرض گرد و غبار فراوان باشد کارایی این تله‌های زردرنگ و چسبناک کمتر می‌شود. هرس کردن فصلی درخت نیز برای مبارزه با این آفات راه مقرون به صرفه و مناسبی است.

 

در ادامه بخوانید : 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *