فهرست مطالب

چگونه پسته بکاریم ؟ کاشت پسته ، کاشت درخت پسته

کاشت درخت پسته : پسته یکی از محبوب ترین آجیل ها در ایران و دنیا است. دارای خواص فراوان بوده ، ارزش غذایی بالایی دارد و سود بسیار خوبی نیز عاید کشاورزان پسته می کند. تقریبا در هر مدل خاکی قابل کشت است ( مثلا در خاکهای آهکی و شور ) بهترین خاک برای کاشت درخت پسته ، خاکهای رسی  با زهکشی مناسب می باشد.

نکته مهم در پرورش و کاشت درخت پسته ، مدت زمان نسبتا زیاد برای بار دادن درخت پسته می باشد که معمولا بین 5 تا 8 سال است. ولی به دلیل سود بسیار مناسب و ارزش صادراتی پسته ، این مقدار زمان واقعا ارزش صبر کردن را دارد.

در این مقاله به بررسی نحوه کاشت درخت پسته و نحوه نگهداری و … می پردازیم .پس با ما همراه باشید.

 

درخت پسته

درخت پسته که در نواحی شمال شرق ایران و در مرزهای افغانستان و ترکمنستان به صورت وحشی قرار گرفته ، از حدود 3 – 4 هزار سال پیش اهلی شده است. جالب است بدانید که درخت پسته تا 300 سال عمر کرده و محصول می دهد. پس از کاشت نهال پسته و تبدیل شدن به درخت پسته و میوه دهی حدود 7 تا 10 سال ( برخی منابع حدود 5 تا 8 سال عنوان شده ) زمان می برد و از سال بیستم به بعد بیشترین محصول را تولید می کند.

از جمله ویژگی های درخت پسته می توان به مقاومت بالای آن در بیابان ، تحمل خاکهای با شوری بالا ، تحمل دمایی بین -10 تا +48 و … می باشد.

مهمترین نکته در مورد درخت پسته نیاز آن به تابستانهای گرم و خشک بوده و اصولا در مناطق مرطوب یا سردسیر ( که تابستانهای گرم ندارند ) محصول و رشد خوبی ندارد.

در ضمن درخت پسته تا حدود 10 متر رشد کرده و در دورهای دوساله حدود 50 کیلوگرم محصول می دهد.

قصد خرید پسته داری ؟ یه سر به نیازمندی های پسته نئوفارم بزن !

چه زمانی برای کاشت درخت پسته مناسب است ؟

بسته به رقم پسته و وضعیت محیطی ، زمان مناسب برای کاشت پسته در یکی از چند حالت زیر میتواند قرار گیرد :

 • در گرمای شدید تابستان یا یخبندان زمستان نباید درخت پسته کاشت.
 • فصل پاییز بهترین زمان کاشت درخت پسته در مناطق معتدل آب و هوایی و نیمه سردسیر می باشد.
 • در مناطق سردسیر بهترین زمان پس از فصل یخبندان است.

روش کاشت درخت پسته در مناطق سردسیر

همانطور که در تیتر قبلی عنوان شد در مناطق سردسیر بهترین زمان کاشت درخت پسته ، پس از فصل یخبندان می شود.

روش های کاشتن درخت پسته ( روش کاشت پسته )

دو روش برای تولید و کاشت پسته وجود دارد :

 1. کاشت نهال پسته
 2. کاشت بذر پسته

نهال پسته

کاشت نهال پسته

برای کاشت نهال پسته اگر می خواهید از نهال پسته استفاده کنید باید ترکیبی 1 به 15 از نهال نر و ماده را در زمین با فاصله مناسب بکارید. برای کاشت پسته بهتر است زمینی که داری خاک لوم ( متوسط ) با حداقل عمق سه متر است را انتخاب کنید.

کاشت بذر پسته

در این روش می توانید بذر خام پسته را تهیه کرده و به روش زیر مراحل را انجام دهید:

 1. بذر یا دانه را در حوله یا دستمال مرطوب بپیچید. هر از گاهی نیز روی پارچه را برداشته تا هوارسانی به بذر ها انجام شود.
 2. بهترین دما برای نگهداری ، دمای اتاق ( بین 20 تا 21 ) درجه می باشد.
 3. تقریبا یک هفته تا جوانه زدن بذرها زمان می برد ، پس یک هفته صبر کنید.
 4. بعد از اینکه بذرها جوانه زدند ، آنها را درون یک گلدان با انتهای سوراخ دارد قرار دهید.
 5. در هر مرحله که دانه های ریشه دادند و ریشه شان بزرگتر شد آن را به گلدان بزرگتر انتقال دهید. ( این کار را تا زمانی که دانه ها تبدیل به نهال شدند ادامه دهید )
 6. بهتر است نهال ها بین 3 الی 4 سال درون گلدان بمانند و در فصل پاییز یا بهار در خاک مغذی کاشته شوذ. ( حتما خاک را تقویت کنید )
 7. نهال پسته را به صورت عمودی در خاک بکارید و اطرافش را با خاک پر کنید و در نهایت حتما آبیاری کنید تا منافذ خالی پوشیده شوند تا ریشه نهالتان نپوسد.

 

نکات کاشت بذر پسته

 • حتما در طی جوانه زدن حواستان باشد که پارچه همیشه مرطوب باشد.
 • در برخی منابع ذکر شده که اگر آب باغ شور نباشد ، می توان وقتی که جوانه ها به حدود نیم سانتی متر رسیدند درون زمین اصلی آنها را بکارید.
 • در هنگام کاشت به روش بالا ( نکته قبلی ) حتما جوانه باید به سمت پایین باشد و روی آن مخلوطی از کود گاوی و کمی ماسه بریزید.
 • اگر فکر می کنید حیواناتی نظیر کلاغ و … ممکن است به نهال آسیب بزنند رویش را با خار بپوشایند.

مراقبت و نگهداری از نهال پسته ( شرایط کاشت پسته )

 • نور خورشید مناسب : نور خورشید حتما باید به طور کامل به به نهال پسته بتابد.
 • خاک مناسب برای کاشت پسته : خاک باید اسیدیتیه خنثی داشته باشد ( PH بین 7 تا 7.5 ) و حتما خاک مغذی باشد.
 • فاصله مناسب : بین هر درخت پسته باید بین 4 تا 5 متر و هر ردیف نیز حدود 6 متر از هم فاصله داشته باشند چرا که درخت پسته تا 10 متر ممکن است رشد کند.

خاک مناسب درخت پسته

بهترین خاک برای کاشت نهال پسته

برای شناخت خاک مناسب برای کاشت نهال پسته ، ابتدا در زمین یک پروفیل به عمق 2 متر حفر نمایید تا بتوانید لایه های خاک را به صورت عرضی بررسی کنید.

در پروفیل حفر شده باید خصوصیات ظاهری خاک مانند ضخامت و ترتیب لایه های خاک، بافت، ساختمان، گچ، آهک، استحکام، خلل و فرج و وجود احتمالی لایه های سخت و… مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

بهترین خاک برای کاشت نهال پسته دارای بافت شنی لومی می باشد که یک خاک با بافت متوسط به حساب می آید. البته در خاکهای لوم رسی سیلتی و حتی لوم رسی نیز محصول مناسبی تولید شده است.

چگونه درختان پسته را آبیاری کنیم ؟

یکی از مزیت های درخت پسته این است که نیاز به آبیاری روزانه و حتی هفتگی ندارد. معمولا توصیه می شود که باغ پسته را یک هفته در میان آبیاری کرد و بین دو آبیاری حتما زمین خشک باشد. در فصل های پر باران کار شما راحت تر است چرا که بارش میزان آب مورد نیاز درخت را تامین می کند و بازه آبیاری را افزایش می دهد.

در زمستان نیز درختان به خواب می روند و نیازی به آبیاری ندارند. ( از دی ماه تا نزدیک شدن به بهار درختان نیاز به آبیاری ندارند )

کود مناسب درخت پسته

کود مناسب برای کاشت درخت پسته

کود مناسب برای پسته کود 10-10-10 است که موادی نظیر ازت، فسفر، پتاس کلسیم، آهن و منیزیم دارد. بهترین فصل برای کود دهی نیز فصل بهار می باشد. چرا که رشد درختان را سرعت می بخشد.

سالی دوبار کودهی برای درختان پسته توصیه می شود . ( کود را در فاصله 30 سانتی متری درخت و زیر خاک قرار دهید و پس از آن حتما آبیاری کنید )

چگونه درختان پسته را هرس کنیم ؟

بهترین زمان برای هرس درخت پسته زمستان می باشد البته نباید هرس سنگین انجام دهید چرا که اینکار ممکن است به باردهی درخت شما آسیب بزند. برای هرس یک شاخه را اصلی در نظر بگیرید و شاخه هایی که باعث ایجاد سایه در تنه ی اصلی می شود را حذف کنید.

علف های هرز

مهمترین نکته در مورد کاشت درخت پسته این است که علفهای هرز را در هر زمانی که مشاهده کردید از ریشه بکنید و همیشه باغ را بدون علف هرز نگه دارید . زمانی که درخت پسته به حد کافی رشد کرد ، از تعداد و رشد علفهای هرز کاسته می شود .

آفات درخت پسته

5 نوع آفات برای درخت پسته وجود دارد که جزو مهمترین آفات می باشد شامل : پسیل پسته ، زنجره پسته ، پروانه چوب خوار پسته ، سن سبز پسته گونه 1 و گونه 2 . برای آشنایی بیشتر با این آفات مقاله ” آفات درخت پسته ” را بخوانید.

چه مناطقی برای کاشت پسته مناسب است ؟

مناطقی که دارای زمستانهای سرد و تابستانهای گرم و مناطق بیابانی نیمه خشک بهترین مکانها برای کاشت درخت پسته می باشد.

مناطق مرتفع و مرطوب برای کاشت پسته مناسب نیست . بهترین دما برای پسته 37 درجه بوده و زیر منفی 9 هم پسته دوام نمی آورد.

بهترین فاصله کاشت درخت پسته

برای کاشت درخت پسته باید نقشه ی مناسبی جهت کاشت این درخت آماده نمایید . بهترین فاصله جهت کاشت درخت پسته به این صورت می باشد :

 • مناسب : فاصله بین درخت ها 3-4 متر ، فاصله بین ردیف ها 6-7 متر
 • قابل قبول : فاصله بین درخت ها 2-3 متر ، فاصله بین ردیف ها 4-6 متر
 • نا مناسب : فاصله بین درخت ها کمتر از 2 متر ، فاصله بین ردیف ها کمتر از 4 متر

طرز کاشت پسته در منزل

همچنین می توانید پسته را در منزل نیز بکارید . در این روش هم می توانید از بذر استفاده کنید هم نهال . در ادامه به بررسی طرز کاشت پسته در منزل به واسطه بذر می پردازیم :

 • ابتدا بذر خام پسته را تهیه کنید و سپس شست و شو و ضد عفونی نمایید.
 • بذرها را داخل دستمال مرطوب به مدت یک هفته در دمای اتاق قرار دهید. ( نکته : دستمال باید مرطوب و گرم باشد )
 • بخاطر داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت درخت پسته در گلدان ، اواخر زمستان یا اوایل بهار می باشد.
 • دو بذر را در فاصله ی 3 سانتی متری از هم بکارید و رویشان را با ماسه بپوشانید.
 • بعد از اینکه بذرها جوانه زد ، آنها را به گلدان دیگری انتقال دهید. ( دارای خاک مناسب و زهکشی مناسب باشد ) بعد از اینکه بذرها ریشه دادند آنها را به گلدان بزرگتری جهت تبدیل به نهال انتقال دهید.
 • بهترین زمان برای انتقال نهال به باغ یا باغچه منزل ، فصل پاییز یا بهار می باشد.
 • اقدامات بعدی همانند مرحله کاشت نهال پسته می باشد.

حرف آخر

درخت پسته درختی دوساله است ( یعنی یک سال پر بار و سال دیگر کم بار می باشد ) اگر درخت شما بین 7 تا 10 سال سن داشته باشد ، هر درخت حدود 6 تا 10 کیلوگرم پسته خشک می دهد.

در این مطلب به بررسی کاشت درخت پسته به طور خلاصه پرداختیم . اگر شما باغدار هستید و تجربه ای از کاشت این درخت پسته دارید خوشحال می شویم که نظرات خود را با ما کاربران نئوفارم در میان بگذارید .

آخرین آگهی های پسته

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *