کود درخت پسته

پسته

22 دسامبر 2020

بهترین کود برای درخت پسته

 

کود درخت پسته : تغذیه و کوددهی درختانی مثل درختان پسته حتما باید با انواع روش‌های علمی و درستی که بر اساس نیاز کودی این درختان تهیه شده است، صورت بگیرد. باغداران بهتر است برای کوددهی درختان پسته حتما از اطلاعات جامعی استفاده کنند. این اطلاعات شامل نحوه و نتایج تجزیه خاک و برگ و میوه درخت پسته است.

 

برای کوددهی درختان پسته نحوه تجزیه خاک باید چگونه باشد؟

در بخش تجزیه خاک باید خاطر نشان کرد که در همه فصل‌های سال عمل نمونه برداشتن از خاک که از منطقه زیر سرشاخه‌ها برداشته می‌شود، باید در سه عمق 0_40،40_80،80_120سانتی متری برداشته شود. کود مناسب باید مطابق با نتایج تجزیه خاک مانند دوز ابیاری، بافت خاک و توان تولید خاک در آن ناحیه باشد.

 

در فرایند کوددهی روش تجزیه برگ چه اطلاعاتی به باغداران می‌دهد؟

یکی از نکاتی که باید در فرایند کوددهی به آن توجه کرد این است ( کود درخت پسته ) که برداشتن نمونه از برگ پس از مرحله پر شدن مغز که در میانه تیرماه صورت می‌گیرد، انجام می‌پذیرد. مرحله نمونه برداشتن از برگ بیشتر به منظور فرایند مناسب کودی سال بعد انجام می‌شود که از قاعده سرشاخه‌های بدون بار مورد برداشت قرار می‌گیرد. روش تجزیه برگ یکی از دقیق‌ترین و بهترین روش‌ها برای رسیدن به نیازهای کود مناسب درختان پسته است.

در مراحل انتخاب و جمع‌آوری اطلاعات در ارتباط با کود مناسب درختان پسته بهتر است به نکات مهم کودی  از قبیل آنچه در ذیل آورده‌ایم توجه کنید:

  • کوددهی طبق نتیجه‌های به دست آمده از تجزیه خاک و برگ
  • رعایت امکانات تجزیه خاک و برگ برای درختان پسته اکثرا مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

فروش پسته ( احمدی ، عباسعلی ، فندقی و … ) در بازار نئوفارم

 

محلول پاشی برای زیاد شدن میوه درختان پسته چگونه است؟

عمل پاشیدن محلول در فرایند کوددهی درختان پسته، به جهت فروست در فصل پاییز پس از عمل برداشتن پسته یا در آغاز فصل بهار و بیرون آمدن جوانه‌ها انجام می‌شود. در هر دوی این زمان‌ها چنانچه خاک شور باشد، عنصر بور را از محلول حذف می‌کنند.

اگر نشانه‌های کمبود میوه را در درختان پسته مشاهده کردید، حتما باید برای جلوگیری از تسریع این مسأله، عمل محلول‌ پاشی را انجام دهید؛ به این دلیل که این محلول مثل سرم تغذیه به بیماران است، در سریع ترین زمان اثردهی دارد و صدمه دیدن بیشتر درخت جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید که درختان پسته کمبودهای خود را با زمان مرگ نشان نمیدهند، بنابراین حتما به کمبودها و علائم آن توجه کنید.

کود درخت پسته

کود درخت پسته و عناصر مورد نیاز تغذیه درختان پسته

به کار بردن کودهای حیوانی (کود درخت پسته ) هم می‌تواند تغذیه بیشتری را به درخت برساند و هم سبب اصلاح خاک از قبیل بهبود ساختمان،‌ بیولوژی گیاه، دانه بندی و افزایش تبادل کاتیونی خاک می‌شود. انواع کود حیوانی شامل کود گاوی،‌کود گوسفندی و کود مرغی هستند.

لازم به ذکر است که در کود مرغی مقدار مواد غذایی بیشتر از کود گوسفندی و درکود گوسفندی بیشتر از کود گاوی است اما همه احتیاجات تغذیه‌ای گیاه با کود مرغی رفع نمی‌شود. کود مرغی با اینکه نسبت به کودهای دیگر با سرعت بیشتری تجزیه می‌شود، به همان اندازه نیز ممکن است ترکیبات آن در خاک زودتر از بین برود. در این حالت بهترین کار این است که کود گوسفندی و کود گاوی را به حالت خشک شده به خاک بدهیم تا اثرات آن زودتر انجام شود و آسیب کمتری برسد.

بهترین زمان برای کاربرد کودهای حیوانی از میانه فصل پاییز تا آغاز زمستان است. اگر در این زمان کودها را به کار نبرند باعث ایجاد صدمات فیزیولوژیک مثل زردی در برگهای درختان می‌شود. به علاوه گیاه دیگر دسترسی کافی به ازت نخواهد داشت. مخصوصا در کودهایی که به خوبی پوسیده نشده‌اند.

نحوه مصرف کودهای حیوانی نیز به این گونه است که باید در قسمت انتهایی که در درخت سایه می‌اندازد به صورت هر ۲ سال یکبار صورت بگیرد، به این گونه که در یک جانب از درخت یک چاله با عمق تقریبا ۵۰ متر ایجاد می‌کنند و کود را داخل ان گودال می‌ریزند.

 

کاربرد کودهای شیمیایی برای درختان پسته چگونه است؟

نوع دیگری از کودها که برای درختان پسته به کار می‌برند کودهای شیمیای است. باید توجه داشت که برای استفاده از کودهای شیمیایی باید میزان کود مطابق دور آبیاری را تنظیم کرد. به عنوان مثال هر مقدار که فاصله بین دو آبیاری زیادتر شود باید از مقدار کودهای شیمیایی یا ازته کمتر کرد.

در نحوه مصرف کودهای شیمیایی برای درختان پسته باید به این نکته توجه کرد که نیمی از ازت که درختان پسته برای بارور شدن احتیاج دارند، در ماه اسفند، ۲۵ درصد در ماه اردیبهشت و ۲۵ درصد دیگر نیز در ماه شهریور هنگام برداشت محصول با آب انجام می‌شود. میزان مصرف کود ازت درخت پسته نیز طبق نیاز درخت در ارتباط با سن درخت، دور آبیاری پربار بودن سال انجام می‌شود. کود فسفره نیز مقاومت گیاه را در برابر شوری و کم آبی خاک افزایش می‌دهد و بر مقدار باز شدن و به اصطلاح خندان شدن پسته تأثیر بسزایی می‌گذارد.

 

بهترین کود حیوانی برای درخت پسته

همانطور که در بالاتر اشاره شد از 3 نوع کود حیوانی ( آلی ) شامل : کود مرغی ، کود گاوی و کود گوسفندی برای کود دهی درخت پسته استفاده می شود. بر اساس تجربیات کشاورزان ابتدا کود گاوی سپس کود گوسفندی و در نهایت کود مرغی مناسب است. البته نحوه استفاده از کودها به مناطق آب و هوایی و شرایط خاک و شوری آب و … بستگی دارد.

اما بهترین روش استفاده از مخلوطی از کودهای حیوانی به همراه کودهای شیمیایی می باشد. پس بخاطر داشته باشید که برای بدست آمدن بهترین نتایج باید ترکیبی از کودهای شیمیایی و حیوانی مورد استفاده قرار گیرد تا خاک به مرور زمان دچار تخریب نگردد.

 

کود برای پر شدن مغز پسته

برای پر شدن مغز پسته باید از روش محلول پاشی استفاده کرد. با توجه به اینکه محصول پسته یک سال در میان بار زیاد می دهد ( یعنی یکسال پربار یکسال کم بار ) توصیه می شود که در مرحله پربار اقدام به محلول پاشی نمایید چرا که در سال کم بار صرفه اقتصادی ندارد ( البته اگر مشکل مالی ندارید در سال کم بار هم می توانید از محلول پاشی استفاده کنید ) . نکات زیر را برای پر شدن مغز پسته می توان در نظر گرفت :

  • در اواسط تابستان که مغز پسته شروع به پر شدن می کند ، به دلیل گرمای هوا جذب مواد مغذی از ریشه ها محدود می باشد بنابراین محلول پاشی روی شاخه و برگ و خوشه ها می تواند مثمر ثمر باشد.
  • از آنجایی که در زمان پر شدن مغز پسته گرمای هوا شدید می باشد ، باید ترکیب مناسبی از کود ها و سموم مورد استفاده قرار گیرد ( برای مبارزه با پسیل پسته ) در صورت عدم سازگاری و دوزهای بالا سموم احتمال گیاه سوزی وجود دارد.
  • کیفیت کودها و محلول ها بسیار مهم است و حتما با تحقیق و پرس و جو از افراد خبره اقدام به خرید این محصولات نمایید.
  • در دوره پر شدن مغز پسته عناصر نیتروژن و پتاسیم بسیار مهم بوده و مقادیر کم فسفر و سایر عناصر میکرو نیز باید در نظر گرفته شود.
  • کودهای حاوی اسید آمینه در دوره پر شدن مغز پسته بسیار حائز اهمیت می باشد. پس حتما در فرمول محلول پاشی این مورد نیز در نظر گرفته شود.
  • و …

فروست برای درخت پسته

فروست ، فروس ست یا محلول پاشی به محلول هایی گفته می شود که در هنگام تشکیل میوه مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا شامل عناصری چون روی ، نیتروژن و … می باشد .

 

خواص کود گوسفندی برای درخت پسته

بالاتر در مورد انواع کودها صحبت کردیم و گفتیم که بهترین روش استفاده از مخلوطی از کودهای دامی و شیمیایی می باشد. برخی معتقدند کود گوسفندی بهترین نوع کود می باشد . البته همچنان بر این باوریم که کود گاوی الویت بالاتری نسبت به گوسفندی دارا می باشد و حتما باید از ترکیب مناسبی از کودهای آلی و شیمیایی استفاده نمایید.

 

در ادامه بخوانید :

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *